Відділ освіти Ніжинської Районної Державної Адміністрації

З історії закладу позашкільної освіти (до 100-річчя позашкілля)

Будинок піонерів в Лосинівці було відкрито в 1958 році. Його поява диктувалася потребами часу і мала на меті створити умови для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей та учнівської молоді у вільний від навчання час. Директорами були Ніна Яківна Петрик, Парасковія Дмитрівна Сукач, Парасковія Яківна Ляшенко. Методистами - Катерина Михайлівна Постол, Зоя Миколаївна Гарда, Олександр Григорович Іващенко. Культорганізатором - Ольга Олексіївна Авраменко.

70-ті роки 20 ст. для закладу були роками становлення та надбання педагогічної майстерності, закладення цеглин майбутніх успіхів та перемог. Завдяки злагодженій і наполегливій роботі з удосконалення педагогічного процесу та оновлення матеріальної бази уже в 80-90-х роках позашкільний заклад досягнув творчих висот.

Усіма загальнотехнічними гуртками (автомоделіст, юний технік, радіотехнік, судномодельний) керував Олексій Миколайович Носенко. Великою популярністю серед учнів користувався авіамодельний гурток. Його першим керівником був Михайло Іванович Білан. Справу досвідченого педагога продовжив його учень Олексій Федорович Гавриш. Гуртківці неодноразово брали участь у показових виступах перед жителями сіл району, в обласних змаганнях у класах вільнолітаючих швидкісних та кордових моделей. Біля витоків розвитку картингу в закладі стояв Микола Михайлович Могильний. Гурток «Юний картингіст» користувався популярністю серед юнацтва тому, що гуртківці  мали змогу самі творити, виготовляти. У 70-х роках заявляє про себе аматорська кіностудія, яку очолив Георгій Тимофійович Калінін. У середині 70-х років студійці отримують перші нагороди республіканських фотоконкурсів. Роботи юних кінофотолюбителів одержують перемоги на обласних та республіканських кінофестивалях.

Велику естетичну насолоду ніс для учнів драматичний гурток. Його очолила Ніна Степанівна Рухайло, невтомний працівник позашкілля. Роботу драмгуртка відзначено грамотою РК ВЛКСМ, а Ніну Степанівну нагороджено путівкою до Ленінграду (1972 р.).

Будинок школяра надавав великого значення краєзнавчій роботі. Гуртки цього напряму роботи носили назви «Червоні слідопити», експедиційний загін «В боях відстояли Вітчизну свою», «Моя Батьківщина - СРСР», «Свята спадщина». Результатом роботи юних краєзнавців було створення шкільної історико-краєзнавчої кімнати і залу бойової слави.

Туристичним гуртком у позашкільному закладі керували ентузіасти своєї справи Олександр Петрович Авраменко, а з 1988 р.- Володимир Михайлович Коваль. Гуртківців манили за собою романтика подорожей, походів, екскурсій. Вони здійснювали  походи  в Крим, по історичних місцях області.

Юні геологи (кер. Вовкогон Г.М.) брали участь в обласних зльотах юних геологів, що проходив в селі Количівці Чернігівського району.

Широко був представлений в закладі декоративно-ужитковий напрямок. З дітьми багато працювала керівник гуртка Катерина Михайлівна Постол.

Гуртківці вишивали рушники, скатертини, шили одяг. У 1990 р. працювало більше 10 груп художньої творчості. Керівником відділу була Лідія Павлівна Четверик.

Активно працював гурток народного танцю, який вів Микола Андрійович Савенко. Хореографічне мистецтво вражало не тільки красою видовища, а й формувало красиве тіло та виховувало естетично розвинену особистість.

З лютого 1980 року в Лосинівці розпочала роботу Ніжинська районна станція юних натуралістів. Ініціатором створення закладу був Федір Ількович Могильний, учитель праці Лосинівської школи, що попередньо виступив організатором юнацького руху серед школярів селища.

Директорами СЮНу призначалися Світлана Андріївна Несіна, Людмила Миколаївна Клименко, Світлана Вікторівна Загірняк, Любов Петрівна Кожуріна.

Були організовані гуртки юних натуралістів і секції юних друзів природи. Тут працювало понад 25 гуртків, серед яких генетики-селекціонери, агрохімікі, квітоводи, овочівники, садоводи, лісоводи, бджолярі, кролеводи, зелені патрулі, іхтіологи, юні любителі природи, юні тваринники та інші. Була створена виробнича бригада. Найталановитіші гуртківці брали участь у роботі учнівської Академії наук. Учасником Всесоюзного зльоту виробничих бригад була Валентина Миколаївна Талалаївська. Юннатською роботою було охоплено близько 500 школярів.

У закладі діяв живий куточок, кролеферма, акваріум. Юннати доглядали за квітниками. Заклад мав філії - більшість шкіл Ніжинського району - і надавав їм методичну допомогу в організації природничо-натуралістичної роботи.

У 1996 році Будинок піонерів і Станцію юних натуралістів реорганізовано в центр дитячої творчості та юнацтва, який одержав статус районного. Його директором стала Вікторія Костянтинівна Андрієць, а з 2003 року – Микола Миколайович Борщ.

Кожен рік він пропонував  школярам близько 20 гуртків науково-технічного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого, фізкультурно-спортивного, художньо-естетичного, гуманітарного напрямків, формував 30-35 груп із загальною кількістю більше 500 дітей.

Колектив закладу складався з 10 основних педпрацівників і 7 сумісників. Серед них методист Могильна Н.Г., культорганізатор Ситенко С.М., практичний психолог Ващенко О.В.  Педагоги, крім знань, давали школярам уроки добра, людяності, вчили  вірити в свої сили, хотіли бачити їх ініціативними і цілеспрямованими. Над розкриттям творчого потенціалу гуртківців плідно працювала методична рада на чолі з методистом.

Заклад мав розгалужену мережу гуртків на базі загальноосвітніх шкіл, був постійним учасником районних та обласних конкурсів з декоративно-ужиткового мистецтва та науково-технічної творчості, а також загальноселищних заходів. На базі ЦДТЮ щорічно відбувалися районні семінари з виховних питань.

Центр дитячої творчості та юнацтва підтримував творчі зв'язки з позашкільними навчальними закладами області: Палацом дітей та юнацтва, центрами науково-технічної творчості та дитячого туризму та екскурсій, СЮНом.

У 2006 р. Ніжинський районний центр дитячої творчості та юнацтва пройшов державну атестацію. Експертна комісія відділу освіти Ніжинської РДА оцінила його роботу на достатньому рівні.

Нині Центр дитячої та юнацької творчості, втілюючи в життя Концепцію національно-патріотичного виховання, усі зусилля спрямовує на формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності і  любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національної незалежності України.

Педагогічний колектив продовжує працювати над проблемою «Формування національної свідомості й загальнолюдської моралі у вихованців».

 У Центрі діє 25 гуртків, набрано 32 групи із загальною кількістю 480 гуртківців. Робота гуртків здійснюється за напрямами: гуманітарний, художньо-естетичний, декоративно-ужитковий, еколого-натуралістичний, соціально-реабілітаційний, військово-патріотичний, науково-технічний, спортивний.

Гуртковою роботою щороку охоплюється більше 100 вихованців пільгового контингенту.

Одним з пріоритетних завдань ЦДЮТ є організація масових заходів з дітьми. На виконання Концепції національно-патріотичного виховання протягом останніх навчальних років на базі закладу проводиться більше 50 масових  заходів.

Велика роль у закладі відводиться роботі з обдарованими гуртківцями, які виборюють призові місця у  міжнародних, всеукраїнських та обласних конкурсах.

Крім цього, керівники гуртків постійно удосконалюють свою творчу майстерність. Так, переможцями Всеукраїнськоого конкурсу майстерності педагогічних працівників ПНЗ «Джерело творчості» стали керівники гуртків Костюченко О.І., Ляшенко О.С, Глущенко О.С.

У 2018-2019 навчальному році Центр дитячої та юнацької творчості продовжує працювати над виконанням Плану заходів щодо реалізації обласної цільової Програми з національно-патріотичного виховання на 2017-2020 роки в закладах освіти району та забезпечує якісну позашкільну освіту її здобувачам.

 « повернутися до списку новин