Відділ освіти Ніжинської Районної Державної Адміністрації

Достойний виступ на Міжнародному конкурсі!

Протягом 27-29 вересня у Києві проходив Фінал XIV Міжнародного конкурсу творчих робіт школярів, студентів, аспірантів і вчителів «Уроки війни та Голокосту – уроки толерантності», організований Українським інститутом вивчення Голокосту «Ткума» за підтримки Міністерства освіти і науки України. Вже третій рік поспіль у ньому беруть активну участь вчителі та учні Ніжинського району.

Її величність Історія не завжди дає відповідь на питання, чому дехто стає відомим, а декому – ні згадки, ні пам’яті. Усе далі від нас часи Другої світової війни, але й сьогодні ми дізнаємося нові факти тієї страшної події. Особливо багато нового постає при вивченні Голокосту – знищення єврейства. Стосується це і жінки, української жінки, яка відіграла важливу роль у порятунку єврейських дівчаток. Такою героїнею була наша односельчанка, звичайна  українська жінка, Устинія Петренко, Праведник народів світу. Такими словами розпочала захист своєї роботи – фільму з елементами драматизації випускниця Шатурського НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ступенів Ірина Мершинець (науковий керівник Тетяна Рубан, учитель географії). Учасники конкурсу дізналися про неймовірну історію життя нашої землячки.

Спробували передати власне розуміння трагедії ромського народу з допомогою мистецтва витинанки Катерина Бондаренко, вихованка гуртка ЦДЮТ – науковий керівник Наталія Євенко, керівник гуртка. Науковий консультант Тетяна Черненко, завідувач Ніжинською районною ПМПК.

«Чорний жах», або Калі Траш (Kali Tras), забутий геноцид, замовчуваний і малодосліджений, ігнорований – так часто називають геноцид ромів. А ще про ромів говорили – «непомітні жертви» Другої світової війни.

Знищення ромів було частиною загальної політики нацистів. Вважається, що від репресій 1935–1945 рр. загинуло від 600 тис. до півтора мільйонів ромів. У процентному відношенні ромська етнічна група потерпіла найбільше. Понад 90 відсотків населення було знищено нацистським режимом та його союзниками.

Ми знаємо, що жертвами Голокосту були не тільки євреї, але і роми. Але якщо геноцид євреїв – історично визнане явище, то про геноцид ромів історики заговорили зовсім недавно. На увічнення пам'яті депортованих і страчених представників циганського етносу 2 серпня в Україні на державному рівні відзначається Міжнародний день голокосту ромів.

Робота Єлизавети Гуги (наукові керівники: отець Олег Гуга та Ніна Авраменко, учителька історії Лосинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів) розкриває велич життя православного священника Феоктиста Смельницького. Прекрасним доповненням до наукової роботи стала творча робота директора Лосинівської школи Валентини Гапоненко. У часи ненависті, міжетнічних конфліктів він показував приклад людяності, толерантності, самопожертви. Покликаний рятувати людські душі, не вагаючись, неодноразово рятував людей від смерті у роки першої російської революції та боротьби за українську державність (1917-1921 рр). Слід відмітити: для нього, православного священика, не мало значення, яку релігію сповідувала людина, якої була національності чи політичних поглядів. Репресований у 1937 році, священник був реабілітований 16 серпня 1990 року. А 2000 його було причислено до лику святих у сонмі Новомучеників і Сповідників.

Чим далі в минуле відходять грізні обриси війни, тим повніше осягаються наступними поколіннями людські трагедії, які ця війна спричинила. Загибель мільйонів солдатів на фронтах, втрати учасників партизанського руху, підірване здоров’я, зруйновані людські долі... Надзвичайно болюче вражає знищення цивільного населення, що набуло катастрофічних масштабів на окупованих німцями українських землях. Виховний захід «Історію не перепишеш, пам’ять не зітреш...», приурочений Корюківській трагедії на Чернігівщині представляла Людмила Єсипенко, учитель Талалаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Пам'ять. Це не просто частина історії. Пам'ять – це наша совість, біль, наша гордість, яка повертає нас до подій Другої світової війни і історій жінок, які ще ненаписані. Жіночі історії Другої світової війни на конкурсі розкриває документальний фільм Людмили Єсипенко та Тетяни Черненко.

У підсумку переможцями стали: у номінації «Педагогічна майстерність» ІІІ місцеЄсипенко Людмила, Черненко Тетяна, ІІ місцеЄсипенко Людмила, у номінації «Науково-дослідницька робота» І місцеГуга Єлизавета, у номінації «Пошукове дослідження» ІІ місцеМершинець Ірина, у номінації «Художня майстерність» І місцеБондаренко Катерина.

Вітаємо переможців і дякуємо за роботу учасникам конкурсу Леоніду Савичу, учителю історії Кукшинської ЗОШ І-ІІІ ст., Максиму Помазану, учителю історії Черняхівського НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІІ ст., Світлані Лабузько, учителю історії Безуглівського НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІІ ст. та її учениці Пилипенко Вероніці, Людмилі Немченко, практичному психологу Талалаївської ЗОШ І-ІІІ ст. та її учениці Сербі Анастасії, Валентині Івашиній, учителю-логопеду та її сину Дмитрію Івашину, студенту Національної Академії образотворчого мистецтва та архітектури.

 « повернутися до списку новин