Відділ освіти Ніжинської Районної Державної Адміністрації

9 листопада – День української писемності та мови

Мова – це всi глибиннi пласти духовного життя народу,

його iсторична пам'ять, найцiннiше надбання вiкiв,

мова – це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна,

художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу. 

Олесь Гончар

 Відповідно до Указу Президента України від 6 листопада 1997 року День української писемності та мови щорічно відзначають 9 листопада на честь Нестора Літописця. Саме автора  «Повісті минулих літ», послідовника Кирила та Мефодія, вважають «батьком української словесності». На думку дослідників, саме з нього й починається писемна українська мова. Але  донині  історія української писемності є предметом наукових розвідок.

Тисячоліттями земля предків плекала мову – найбільший скарб народу, передавала з покоління в покоління, формуючи народну  душу. Український учений Іван Огієнко зазначав: «Мова – це наша національна ознака, в мові  – наша культура, сутність нашої свідомості». Досвід людства впродовж тисячоліть переконливо доводить, що занепад мови – це зникнення нації. На думку сучасної письменниці Оксани Забужко, «мова є одним із дуже важливих маркерів ідентичності». Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою, тоді сильною і високорозвиненою стає нація і держава. 

Уже гарною традицією на честь Дня української писемності та мови стало проведення «Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності» із метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови як духовного потенціалу нації, виховання високої мовної культури. Так, і цьогоріч 8 листопада всі охочі зможуть долучитися до написання
XІХ Всеукраїнського радіодиктанту, який транслюватиметься в ефірі Українського радіо (початок об 11.00).

9 листопада стартує ХХ Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика (за підтримки Міністерства освіти і науки України, Ліги українських меценатів), який не лише перевіряє знання учасників, а популяризує українську мову, виховує повагу до  живого українського слова.

Символічно, що ІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів на Чернігівщині розпочинається 10 листопада саме із проведення олімпіади з української мови та літератури. 

Побажаймо всім учасникам заходів, присвячених Дню української писемності та мови,  усім, хто «думає українською», успіхів і процвітання! «Нове життя нового прагне слова!» (Максим Рильський).« повернутися до списку новин