Відділ освіти Ніжинської Районної Державної Адміністрації

Жіночі історії війни

Захід, приурочений до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, проведено у рамках проекту «Будьте голосом тих, хто не може говорити за себе ...».

Ми майже нічого не знаємо про участь жінок у війнах. Героїзм жінок  на війні не прийнято було возвеличувати. Про долю жінки на війні мало говорили. Правда про їхні долі у часи СРСР була під забороною – її або замовчували, або спотворювали. Жінки та їх подвиги  на війні «розчинилися»  у загальній картині, стали невидимками, темами-табу, а особливо не прийнято було говорити про участь жінки-єврейки. Лише останнім часом суспільство почало більше уваги звертати на роль жінок у тій далекій війні. Пишуть книги, статті, знімають окремі сюжети, кінофільми. Однак, попри все досвід жінок не включено до загального наративу війни. Їхній внесок у воєнні зусилля виявився значною мірою забутим у колективній пам’яті про Другу світову війну. На нашу думку це питання залишається актуальним і на сьогодні. Це спонукало нас до зустрічі і розповіді про  участь жінок-єврейок Ніжина, жінок-українок Ніжинщини у Другій світовій війні.  У кожної з них своя доля...

Говорили про  участь жінок у бойових діях на фронтах війни, у партизанських загонах, підпільних організаціях, про долю жінок-остарбайтерів, медичних сестер, непросте  повсякденне життя та складні умови виживання на окупованих територіях.

Захід підготували та провели: Тетяна Віталіївна Черненко, голова районного методичного об’єднання  вчителів історії, Людмила Олександрівна Єсипенко вчитель історії Талалаївської ЗОШ І-ІІІ ст.

Учасники заходу: Оксана Бондаренко, учитель музичного мистецтва Талалївської ЗОШ І-ІІІ ст., Ангеліна Гаряча, Ангеліна Лук’янюк, Дар’я Коченко, Нікіта Головенко, учні Талалаївської ЗОШ І-ІІІ ст., Роман Примак, учень Кукшинської ЗОШ І-ІІІ ст., Владислав Кобзар, студент ІІ курсу Ніжинського міського ліцею для обдарованої молоді, Анна Ніколаєнко, студентка Ніжинського училища культури та мистецтва імені М.Заньковецької.

Щиро вдячні вчителям: Василю Івановичу Петрику, Едуарду Володимировичу Брюнчугіну, Світлані Петрівні Стецюн, Ларисі Петрівні Дерев’янко, Наталії Василівні Гусєвій, Оксані Іванівні Зеленській, Надії Іванівні Ременюк, Тамілі Миколаївні Сукач, Тетяні Віталіївні Черненко за зворушливі розповіді про долю жінок у роки війни. « повернутися до списку новин